Militaarne Hiiumaa
 
   
  Sissejuhatus  
  Sissejuhatus > Sõjasaladused Hiiumaa põues  
 

Sõjasaladused Hiiumaa põues

Hiiumaa Muuseumi direktor Urmas Selirand

Hiiumaa metsad ja mäed näivad olevat suurepärased sõjamälestiste säilitajad. Kõige kujukamalt on seda tõestanud viimati talve alguses pööripäeval Kukeraba embusest väljatiritud üliharuldane kahuritoru.

Muuseumi on jõudnud igasuguseid kuulu- ja muidujutte muudestki sõjamasinatest ja nende osadest. Praeguse nupu eesmärk on selles, et kui mõni teadja juhtub lugema, siis annab teada - kahjuks on üldtuntud fakt, et meie kohalike seitungite lugejaid on väga piiratud ring ja sellega lausa kelgitakse. Kes siis kohalikke lehti loeb, "Õhtulehes" on tapmist ja tagaajamist rohkem ja pildidki suuremad ja värvilised.

Ometi loodan, et käesolevat nuppu vähegi märgatakse, sest aeg ei anna enam oodata - kaasaja ja lähimineviku esemed on paraku kärmed kaduma. Metallistid on juba teinud ja teevad jätkuvalt korvamatut kahju nii tahtlikult kui teadmatusest.

Kuni pole tõestatud vastupidist, levivad jutud luidetesse kaevatud konserveeritud Mercedesest, tankist ja lennukist Valipel, tankist Kõpus, kahurist Määvli rabas jne.

Möödunud laupäeval sai käidud kontrollimas kindlat teavet traktorist "Stalinets", mis veel 1980-ndatel aastatel Lehtma metsas seisis ja pärast naftabaasi ehitust kaduma sai. Arvasime siiski, et ega sellist rauahunnikut ei tasund metsast välja kaevata, sest oli see ju olnd hirmsa ränga sees, arvata, et 1941. või 1955. aastast jäänd. Sai rängatud tõsises ürgmetsas üle nelja tunni, aga traktor jäi seekord märkamata. Leiti hulka džottide ja kaitsekraavide kohti, käidi arvatavas Esimese maailmasõja aegses ratsaväerügemendi kasarmute asukohas, mõistatati salapäraseid täiesti ümmargusi ca 15m läbimõõduga veeauke.

Keset ürgmetsa oli ka väike malmahi "burshuika", mille juures potisinine emailteekann kuuliauguga. Saare viimne kaitseja või metsavend, kes teab?!? Omamoodi oli ka kuusepuust redeliga varustatud suur kaheharuline kask jälle keset metsa Lehtma oja ääres - vast mõne salaküti aastakümnete tagune varitsuspaik? Lõimastu luidete vahel leidus ca 2-3m läbimõõduga soomusplaat augu flantsiga keskel, kust, miks, kuidas?

Kõik teavad, et pärast sõda oli Hiiumaal tankipolk - aga mitu tanki oli saarel tegelikult? Kas 1941 ka mõni soomusmasin saarel oli? Kus ja kas seisid juttude järgi ligi 100 tuliuut traktorit Tahkunas, mis sakslane vanarauaks lammutas? Meeliks Julge mälestuste järgi oli patarei nr. 316 soomustornides kummaski üks kahur, sõjakirjandus aga annab kaksiktornid, mis oli tegelikult?

Saare külastajate huvi nn. militaarmälestiste vastu on viimastel aastatel kulutulena tõusnud (vt. ka internetilehekülge www.mil.hiiumaa.ee ) ja siin võiks peituda see üks ja tähtis põhjus, mis Hiiumaale meelitab. Nimetame seda või Hiiumaa turismi nokiaks, mis aga töötada saab vaid siis kui oma mälestistega ise tööd teeme ja nende salapära ja atraktiivsust säilitame ja lisame. Nii kompaktselt ja füüsiliselt hästi ei ole kusagil Balti regioonis sarnased mälestised säilinud!

Kui jätkub nende kasutamine prügiaukudena ja tagantjärele võitluseks nõukogudega, metalli hankimiseks jne., siis võime suu turismitulust puhtaks pühkida - ainult loodusturist meid ära ei toida.

Kui nüüd keegi oskab antud teavet täpsustada, ümber lükata või täiendada, siis palun võtke ühendust:

Hiiumaa Muuseum 463 2091

Urmas Selirand urmas.esimene@mail.ee
508 3648

Mart Mõniste mart.moniste@hiiumaa.ee
5627 6020


Tagasi